Baterie bidetowe – podstawowe informacje
W polskich łazienkach coraz większą popularnością cieszą się bidety. Zainteresowanie nimi wiąże się ze świadomością szeregu korzyści praktycznych, bidety zachwycają przy tym również swoją wygodą. Jeśli jednak zastanawiamy się nad ich zakupem, musimy pamiętać o tym, że bidety będą dobrze wywiązywać się ze swoich zadań przede wszystkim wówczas, gdy zostanie do nich dopasowana odpowiednia armatura. Na jaką baterię bidetową należy zatem postawić, jeśli efekt końcowy ma sprostać oczekiwaniom kupujących?
Baterie bidetowe – przegląd możliwości
Baterie bidetowe można dzielić na co najmniej kilka sposobów, szczególnie dobrze znany jest przy tym ten podział, który odnosi się do sposobu montażu. Mamy do czynienia w tym kontekście zarówno z bateriami bidetowymi stojącymi, jak i ściennymi, a każda z nich posiada pewne specyficzne dla siebie właściwości. Baterie stojące są najbardziej klasycznymi rozwiązaniami. Armatura jest w ich przypadku przymocowana bezpośrednio do rantu bidetu. Taka opcja cieszy się popularnością przede wszystkim dlatego, że jest wygodna, chwali się ją jednak także dlatego, że można relatywnie łatwo utrzymać ją w czystości. Osoby decydujące się na jej instalację podkreślają także praktyczne korzyści takiego rozwiązania zwracając uwagę na to, że mają szybki dostęp do różnego rodzaju wężyków i uszczelek, jakie się na nią składają. Czasem konieczne jest dokonanie choćby drobnych napraw, a takie umiejscowienie baterii bidetowej znacząco ułatwia ich przeprowadzenie.
Alternatywą dla omawianego tu rozwiązania jest ścienna bateria bidetowa, z którą zwykle mamy do czynienia w bardziej nowoczesnych łazienkach. Tu armatura znajduje się w kilkucentymetrowej odległości od miski bidetu, co wpływa na komfort korzystania z niej. Szukając mniej typowych rozwiązań możemy zwrócić uwagę na specjalną armaturę do mis ustępowych. Te zwykle uważa się za ciekawe połączenie bidetu i toalety w jej klasycznym wydaniu.
Kolor bidetu i baterii bidetowej
Gdy wiemy już, na jaki rodzaj armatury bidetowej się zdecydować, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jaka jej kolorystyka stanie się w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Trudno polemizować z tym, że już od dawna największą popularnością cieszy się biel, często zwraca się też uwagę na modę na chrom sprawdzający się zwłaszcza wtedy, gdy i inne elementy armatury łazienkowej mają ten sam odcień. Oczywiście, miłośnicy mniej typowych rozwiązań mogą eksperymentować także z mniej popularnymi odcieniami, choć należy liczyć się z tym, że taka mniej banalna kolorystyka będzie wiązała się z nieco wyższym kosztem zakupu armatury. Decydując się na taki krok warto przywiązywać większą niż zwykle wagę do jakości wykonania. Kolorowe powłoki lakiernicze wyglądają świetnie, z biegiem czasu ścierają się jednak.
Bateria podtynkowa, czy natynkowa?
Osoby, które decydują się na bidetową baterię ścienną, powinny liczyć się z koniecznością odpowiedzi na pytanie o to, czy bardziej interesuje je wersja podtynkowa, czy natynkowa. Nietrudno się domyślić, że także w tym wypadku nie ma mowy o nieprzemyślanym wyborze. Bateria podtynkowa zwraca na siebie uwagę ze względu na wysoki poziom estetyki. Wszystkie te elementy, które można uznać za typowo montażowe, są ukryte w ścianie, a tym samym osoby, które nie są nimi zainteresowane, wcale nie muszą ich oglądać. Niestety, tego rodzaju bateria sprawia spore problemy w momencie, w którym konieczne jest dokonanie choćby minimalnych korekt technicznych. Ciężko się do niej dostać, co zwiększa koszty ewentualnych napraw.
Sytuacja jest nieco inna wtedy, gdy mamy do czynienia z bateriami natynkowymi. Te z pewnością nie są równie eleganckie, ich codzienna eksploatacja jest jednak zdecydowanie łatwiejsza. Dostęp do każdej ich części nie jest ograniczony, co można docenić podczas remontu. Niestety, w nieco mniejszym pomieszczeniu funkcjonalność takiego rozwiązania staje pod znakiem zapytania, a w skrajnych wypadkach może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z baterii. Montaż wymaga miejsca, a tego w pewnym momencie może zacząć brakować.